Synechie vulvy

Synechie vulvy – srůst malých stydkých pysků u děvčátek

Charakteristika:

Během novorozeneckého období je děvčátko chráněno matčinými hormony. Po skončení této etapy dochází ke ztenčení sliznic pochvy a poševního vchodu a dívčí genitálie se tak stávají citlivějšími. Pokud k sobě zůstanou protilehlé sliznice slepeny nečistotou nebo mázkem, mohou velmi rychle a pevně srůst, dochází k tzv. synechii vulvy.
V první fázi vzniká jen slepení (konglutinace) protilehlých okrajů sliznice poševního vchodu nebo celých malých stydkých pysků. Trvá-li tento stav příliš dlouho, dochází k druhé fázi, což je vytvoření pevného kožovitého srůstu.
Srůst vzniká velmi rychle, třeba v průběhu 7 – 14 dnů.

Příznaky:

Synechie většinou nepůsobí obtíže, snad jen občas pálení a svědění vulvy. Někdy může napodobovat enurezu ( trvale mokré spodní prádlo). V extrémním případě by mohlo dojít až k nemožnosti močení.
Skrytí ústí močové trubice srůstem někdy mění směr proudu moči tak, že děvčátko močí dopředu, tzv. přečurává nočník.

Prevence vzniku:
Synechie vulvy je onemocnění, kterému lze úspěšně předejít. Vznik synechií je zbytečný, při správné péči o dětská rodidla se nevytvoří.
To, že je vznik synechie podmíněn nedostatečnou hygienou, nemusí být způsobeno nedbalostí rodičů, ale spíše obavami, aby důkladnějším mytím svému děvčátku neublížili.
Základem je poučení maminky o správné hygieně zevních rodidel a její každodenní dodržování.
Šetrným přístupem nelze děvčátku ublížit a současně ho učíme správným hygienickým návykům do budoucna.
Jak tedy prakticky postupovat? Při každodenní koupeli šetrně od sebe oddálíme stydké pysky a očistíme oblast poševního vchodu. Toto provádíme nejlépe umytou rukou, ve které máme cit a není plná mikrobů jako žínka. K odstranění zbytků moče, stolice a výměšků žlázek z poševního vchodu používáme dětské neparfémované mýdlo nebo mycí emulzi a oplachujeme jej proudící teplou vodou. Ulpívající zbytky nečistot mezi malými a velkými stydkými pysky lze jemně setřít hranou složeného navlhčeného hygienického ubrousku jedním tahem shora dolů.
K celkové očistě genitálu je vhodné použít hygienické ubrousky v případě, kdy není možné umytí vodou.
Po močení a stolici otíráme rodidla vždy směrem zepředu dozadu, tedy od vyústění močové trubice ke konečníku, nikdy ne opačně
Dětské prádlo a pleny je nutné dostatečně máchat, vhodné je přidat jeden máchací program navíc.
Dbáme na pravidelné přebalování.

Léčba:

Léčba se liší podle stádia, ve kterém synechii zachytíme.
Při pouhém slepení (konglutinaci) stačí od sebe dvěma prsty slepené části rodidel oddálit jemným tahem. Při správné hygieně by se pak již synechie vytvořit neměla.
Pokud slepené sliznice u sebe zůstanou delší dobu, vznikne pevný srůst, který je nutno rozdělit chirurgicky. V tomto případě je děvčátko odesláno na gynekologické ošetření.
Hojení je poměrně rychlé, podporujeme je pečlivou a správnou hygienou zevních rodidel, oplachy mírně desinfekčními roztoky, např. hypermanganem a lokální aplikací epitelizačních mastí. Potřebná je kontrola močení, aby nedocházelo k zadržování močení pro pálení vulvy při styku moči s plochou rány.
Vulvu je nutno pravidelně kontrolovat, aby se problém neopakoval