Šestá nemoc

Sesta NemocŠestá nemoc (exanthema subitum)

je poměrně časté dětské infekční  onemocnění starších kojenců a batolat, provázené vysokými teplotami a následným generalizovaným exantémem. Způsobují ho  lidské herpetické viry 6 a 7. Nemá specifický český název,  šestá nemoc se mu říká proto, že jde v pořadí  o šesté dětské infekční  onemocnění s vyrážkou a následnou imunitou ( po spalničkách, spále, zarděnkách, pseudoskarlatině a páté nemoci).  Nejčastěji  onemocní děti  od 6 měsíců do 2 let věku. Přenos je nejčastěji slinami.  Inkubace je  5 – 12 dnů.

Onemocnění začíná náhle vysokou horečkou 39 – 40 st.C, postupně lze nahmatat  uzlinky  velikosti čočky za ušními boltci a na šíji. Za 2-4 dny teploty klesnou a objeví  se růžovočervená vyrážka s maximem na krku a hrudníku. Ta odezní za několik hodin až 2 dny. Výsevem vyrážky končí teploty.   Může být  také  rýma, kašel, průjem a při vysokých teplotách i febrilní křeče. Průběh je obvykle lehký.

Léčba je pouze symptomatická, tzn. klidový režim,  dostatek  tekutin a běžné  léky proti teplotě. Vyrážka se neléčí, odezní sama.