Kašel u dětí a jeho léčba

Kašel  se u dětí  vyskytuje velmi často a  je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy lékaře. Kašel je fyziologický obranný reflex, který slouží k odstranění cizích částic, plynů a sekretů z dýchacích cest.

 

Akutní kašel trvá méně než 3 týdny. Nejčastější příčinou je akutní respirační infekce, kterou způsobují především viry, dále bakterie a vzácněji plísně a paraziti. Příčinou mohou být také alergie a aspirace. Může jít o mikroaspiraci potravy ze zažívacího traktu nebo o aspiraci cizího tělesa, které si dítě vloží do úst. Nejobávanější jsou  oříšky.

 

Chronický kašel trvá déle než 3 týdny a souvisí nejčastěji s asthma bronchiale, gastroesofageálním refluxem nebo syndromem zadní rýmy. V posledních době se zvyšuje výskyt závažného černého kašle.  Může jít i o kašel po infekci, psychogenní kašel nebo účinek léků.

Kašel se u dětí  vyskytuje ale i bez dalších projevů nemoci. Typy a frekvence kašle jsou velmi rozmanité. Může jít jen o občasné pokašlávání až po protrahovaný a vyčerpávající kašel.

Jen u menší části dětí můžeme kašel odstranit léčením vyvolávající příčiny – např. uvolněním obstrukce dýchacích cest při astmatickém zíchvatu, odstraněním vdechnutého cizího tělesa, odstraněním zbytnělé nosní mandle u syndromu zadní rýmy, antibiotickou léčbou u zánětu vedlejších nosních dutin nebo plic.

Ve většině případů nelze léčit vyvolávající agens a volíme tzv. symptomatickou terapii. Ordinujeme buď léky tlumící kašel nebo naopak léky usnadňující vykašlávání.

Při podávání  léků na kašel existuje poměrně velké množství nežádoucích účinků, nejvíce u maličkých dětí. U léků na tlumení kašle to je nevolnost, zvracení, bolesti břicha, ale i zácpa a působení na centrální nervový systém, ať už agitace nebo útlum včetně útlumu dechovéhon centra. U preparátů na snížení tvorby hlenu a jeho snadnější odkašlávání je zase riziko paradoxní zvýšené tvorby hlenu s ucpáváním dýchacích cest. Při akutní dušnosti u dětí s asthma bronchiale a opakovanými obstrukcemi dýchacích cest je riziko vyvolání nebo zhoršení bronchospazmu.

Proto i u léčby kašle je potřebná opatrnost. Obecně není nutné léčit kašel při běžném kataru horních dýchacích cest. Doporučuje se hlavně klidový režim, při zvýšené teplotě antipyretika,  dále dostatečné množství tekutin a vitamínů formou ovoce, zvlhčování sliznic nosními spreyi nebo kapkami na bazi slané vody, zvlhčený vzduch, zvýšená poloha na spaní. Pomáhá i med a zázvor.

Často se vyskytující onemocnění provázené suchým dráždivým kašlem je akutní laryngitida.

U ní dochází k zánětu s otokem v oblasti glotis, v nejužším místě dýchacích cest. Může dojít k akutní dechové nedostatečnosti. U lehkého průběhu  pomůže inhalace studeného vzduchu, u těžších forem je vhodná aplikace kortikoidů a inhalací s Adrenalinem.

Léčby na tlumení kašle (antitusika) indikujeme, pokud kašel výrazně obtěžuje pacienta, je suchý, dráždivý, vysilující, ruší spánek. Přínos léku musí být větší, než jeho ev. nežádoucí účinky.Antitusika by se neměla podávat u vlhkého kašle, u pacientů s dechovou nedostatečností, u asthma bronchiale a u dětí do 2 let.

 

S ostatních léků na tlumení kašle se nejčastěji používají antihistaminika I. generace (Dithiaden, Fenistil). Antihistaminika II. generace kašel neovlivní.

 

Při zahlenění a vlhkém kašli podáváme léky, které snižují tvorbu hlenu a usnadňují jeho odkašlání (tzv. mukolytika). Používají se různé preparáty, mezi jejich další účinky patří i snižování vazkosti hlenu, antioxidační účinek, zvýšení  účinku současně podávaných antibiotik, zmírnění akutního infektu a zmírnění kašle.

 

Závěrem:

–                    Při výskytu kašle tedy není vždy nutné, někdy ani vhodné, podávat léky na kašel.

–                    Je potřeba zvážit, zda je třeba kašel tlumit nebo naopak podpořit a usnadnit odkašlávání

–                    Opatrnost při léčbě kašle je nutná hlavně u dětí do 2 let věku

–                    V žádném případě není vhodná během jednoho dne kombinace mukolytik a antitusik. Tato chyba se často dělá – přes den dostává dítě lék na odkašlání a na noc dostane lék na tlumení kašle, aby „se vyspalo“. Sekret, který se tak během dne uvolnil z dýchacích cest, nemůže dítě během noci odkašlat a  hleny mohou způsobit obstrukci (ucpání) dýchacích cest.